Kontaktid: +3725040260, produtsent(at)juhtimisaju.ee
Vaata Regio saadet
JuhtimisAju telemangu rahastab Ettevotluse Arendamise Sihtasutus
JuhtimisAju telemangu rahastatakse EL toukefondidest
Mis saates juhtus

Mis saates juhtus: JuhtimisAju võitis Elisa, kes kataks Eesti veebikaameratega

JuhtimisAju telemängu finaalsaate Elionis võitis Elisa tiim koosseisus Martin Bahovski, Jaanus Treilmann ja Andrus Kaarelson, kes said auhinnaks innovatsioonireisi Singapuri, kus külastatakse sealseid kõige uuenduslikumaid firmasid ja vaadatakse, kuidas näeb välja juhtimine maakera kuklapoolel. Teiseks jäänud If Eesti Kindlustuse lahendus oli küll majanduslikult tulusam, kuid Elisa suutis ˛üriid üllatada ideega, mille teostamine oleks kõikjal maailmas uuenduslik- nimelt katta kogu Eesti 10 tuhande veebikaameraga, mis näitaks ühes portaalis reaalajas pilti igast Eesti servast.

Finaalsaates kohtunud Elisa ja If Eesti Kindlustuse võistkonnad said Elioni juhatuse esimehelt Valdur Laidilt ülesandeks välja mõelda missugune võiks olla järgmine ärivaldkond, millele Elion peale digitelevisiooni massidesse viimist keskenduda võiks.

Elisa tiim mõtiskles alustuseks omapäi, et Elioni tänaste ühenduste baasil oleks võimalik tekitada terviklik veebikaamerate baas. Kui kogu riik katta ühtlaselt veebikaameratega, siis oleks see kõikjal maailmas uuenduslik ning tekitaks ka Elionile lisandväärtust. Nad leidsid, et Elion võiks teenida nii lisanduvate ühenduste kui ka reklaami pealt. Vestluses turundusdirektor Arti Otsaga selgus, et täna on Elioni reklaamimüügi tulud 3 miljardist väike osa - 40 miljonit, kuid kasvuruumi on üksjagu. Rääkides tasuvusest - projektide tasuvusaeg on sõltuvalt valdkonnast väga erinev. Lühemaajalised projektid on 3-aastase tasuvusega, enamik investeeringuid 7- aastased ja suured pikaajalised infrastruktuuri arendused kuni 15-aastase tasuvusajaga. Seejärel pidasid nad nõu finantsdirektor Valev Tõnissoniga. Tuli välja, et täna investeerib Elion igal aastal ca 400 miljonit krooni, millest 90 protsenti läheb võrgu infrastruktuuri jätkuvaks arendamiseks.

If Eesti Kindlustuse tiim koosseisus Rita Rubin, Merko Kimsto ja Ülle Tooming mõtisklesid, et kuna Elioni finantsiline võimekus on tugev, siis on majanduse madalseisu ajal just kõige õigem aeg investeeringuteks. Arutelus tootearenduse direktori Margus Kurmiga uurisid nad Elioni enda tänaseid plaane. Selgus, et seoses digiTVga on mitmeid arendusi juba käimas. DigiTVle on võimalik tänasele videolaenutusele ja mängudele kasutada ka juba televiisori kaudu internetti. Kuigi kaugel pole ka võimalused, et digiTV kaudu korraldada elektrooniliselt kohalike omavalitsuste valimisi. Äriklientidele luuakse võimalusi kõnede salvestamiseks, IP-kõnede pakkumiseks. Peatselt on võimalik ka digiTV kaudu inimeste identifitseerimine ja chattimine. Vestluses turundusdirektor Arti Otsaga selgus, et Elioni digiTV on tehnoloogilise ülesehituse poolest konkurentidega võrreldes kõige paindlikum, mis lubab lisada erinevaid teenuseid. Niisiis jõudis If Eesti Kindlustus järeldusele, et tuleks pakkuma hakata teenuseid, mis haakuksid hästi juba olemasoleva infrastruktuuriga.

 

Elisa võistkond: Jaanus Treilmann, Andrus Kaarelson ja Martin Bahovski

If Eesti Kindlustuse võistkond: Rita Rubin, Ülle Tooming ja Merko Kimsto

Lahenduskäigud

Elisa pakkus välja, et järgmise teenusena peaks Elion paigutama üle Eesti 10000 veebikaamerat, kus on võimalik vaadata pilti meie loodusest, kultuuriobjektidest ja põnevatest üritustest. Pakkudes reaalajas pilti oleks too teenus isegi parem kui Google'i Streetview. Ühtlasi leidsid nad, et ka suvist laulupidu tuleks üle kanda kogu maailmas interneti kaudu ja seeläbi propageerida meie kultuuri. Ühtlasi oleks võimalik nii saada ka projekti teostamisele rahalist toetust otse riigilt.

If Eesti Kindlustus leidis, et kuna Elionil on võimalik kõiki oma digiTV kliente väga täpselt profileerida, siis saaks seeläbi pakkuda väga täpselt personaliseeritud e-teenuseid: nt inimesele, kellel kodu kindlustamata tuleksid televisiooni kaudu kohale kindlustusreklaamid. Koeraomanikud saaksid koertereklaame. Interneti ja televisiooni täispaketti võiks lisada koduvalve ühendused. Samuti oleks televiisorite kaudu võimalik lihtsalt teostada ka videokõnede lahendusi, millega kogu pere saaks televiisori abil maale vanaemale helistada.

ˇürii koosseisus Valdur Laid, Alar Kolk ja Egert Valmra esitas täpsustavaid küsimusi ja leidis lõpuks - sobivama lahenduse välja Elisa tiim. Kui If Eesti Kindlustuse lahendus oleks pakkunud Elionile piisavalt realistlikult ja kiirelt uusi rahalisi võimalusi, siis Elisa mõtete põhjal on võimalik tekitada täiesti uus ärisuund, millel leiti olevat piisavalt potentsiaali.

Kõik kes soovivad ülesandele kaasa mõtiskleda võivad vaadata saadet internetist selle lingi alt: http://www.juhtimisaju.ee/Link-15.html (saadaval peale 25.05 kordussaate toimumist)
ja tõmmata alla mõlema võistkonna esitlused siit:
- Elisa esitlus (ppt) 
- If Eesti Kindlustuse esitlus (ppt) 

JuhtimisAju telemängu võitjameeskond sõidab auhinnareisile külastama Singapuri uuenduslikumaid firmasid.

Enne kui nad lennukisse astuvad, pöörame rollid tagurpidi - nad mõtlevad välja ühe äraspidise juhtimisülesande. Nädala pärast näemegi lõbusas lõpusaates, kas senised targad ˛ürii liikmed Peeter Võrk, Rein Riisalu ja Kaido Väljaots saavad hakkama kui peavad ise juhtimisprobleeme lahendama.

Vaata hooaja viimast JuhtimisAju ETV-s reedel, 29. mail kell 19.30, kordusega esmaspäeval kell 13.25 ja ETV2-s kell 17.00.